Pandemi ile hayatımıza giren dijitalleşme trendi bankaların dijital gereksinimlerini arttırdı. Buna göre alınan son kararlar gereği bankalar 1 Mayıs itibariyle dijital müşteri edinebilecek. Özellikle pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte dijital süreçler de hız kazandı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte müşteriler artık sanal ortamdan hesap açabilecekler. Müşterinin uzak kimlik tespiti yaparak şubeye gitmesine gerek kalmayacak.

Yönetmelik, kişilerin uzaktan kimlik tespiti, banka çalışanı ile müşterinin fiziksel olarak aynı ortamda bulunmamasına olanak sağlıyor. Çevrimiçi olarak görüntülü görüşmelerin yer aldığı süreçte iletişim aracıyla da iletişim kurulabilmeye olanak sağlanacak. Risklerin ortadan kaldırılması içinde yeterli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulmaya özen gösterilecek. Yapılacak görüntülü görüşmede engelli kişiler için gerekli eğitimleri almış en az bir müşteri temsilcisinin bulunması zorunlu olacka.

Uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte müşteriler şubelere gitmesi zorunlu hale gelmeyecek. Müşteri olma süreci en fazla 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek. Bankalar açısından kağıt ve döküman kullanımının azaltılıp hizmet maliyetinin düşürülmesi sağlanacak.

Maddeler Halinde Yönetmelik Neleri Düzenliyor;

  • Uzaktan müşteri edinimi/kimlik tespiti ile ilgili düzenleme
  • Uzaktan müşteri edinimi/kimlik tespitini gerçekleştirecek personel ve çalışma ortamına ilişkin düzenleme
  • Görüntülü/uzaktan iletişimde uyulması gerekenler
  • Doğrulamanın nasıl gerçekleştirileceği
  • Uzaktan kimlik tespitinde sorumluluğun kimde olacağı
  • Elektronik ortam sözleşmesi,

düzenlemeleri yer almakta.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.