Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi çerçevesinde, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar, aralarında TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin de bulunduğu sorumlu kurumlarca yapılacağı bildirilmişti.

Son yaşanan gelişmeler ve yapılan açıklamalarla birlikte; Merkez Bankası’nın Blokzincir tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası projelerinin son birkaç yılda hız kazandığını belirtelim. Geçmişte yaşanan kripto paralara yönelik kısıtlamaların ilerleyen yıllarda resmiyetleriyle birlikte kullanıma sunulması dijital paralara olan kısıtlamaları azaltacak nitelikte. Dünyanın ve büyük ekonomik ülkelerin çok yakın zamanda dijital para çalışmalarına başlaması Türkiye’nin de bu çalışmalara erken ve zamanında başlayan ülkeler arasında yer alması oldukça önemli.

Bununla birlikte, Visa, Mastercard ve PayPal gibi ödeme sistemlerinin kripto paralara olan destek açıklamaları, dijital paranın gelecekteki önemini biraz daha arttırdı. Bu açıklamalarla birlikte düzenlemelerin de kaçınılmaz olduğunu görmekteyiz.

Ülkemiz açısından da kripto paraların gelecek açısından önemli olduğunu atılan adımlar ile birlikte göreceğiz. Yerli kripto para çalışmalarının ise Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ve TCMB’nin devam ettiğini belirtelim. Ülkemizin Finansal istikrar ve ve yeni gelişen teknolojilere ayak uydurması, diğer para birimleriyle entegrasyon ve daha birçok yeni gelişme ülkemizin finansal istikrarı açısından önem arz ediyor.

Son olarak ise, yerli dijital para ile ilgili ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısının yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını da belirtelim.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.