Uluslararası İslami Finans Eğitim Merkezi (INCEIF) başkanı ve icra kurulu başkanı Prof Dr Mohd Azmi Omar, Covid-19’un İslami finanstaki  2012’den 2019’a kadarki çift haneli büyüme 2020 yılında tek haneli rakamlara düştüğünü ve dolayısıyla Covid-19’un İslami finansı olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Ayrıca, İslami fintech’in  toplumun tüm kesimlerinin finansal ihtiyaçlarına benzersiz bir şekilde cevap verebilecek kapsayıcı ve sürdürülebilir finansal çözümler sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

8. Malezya Finansal Planlama Konseyi e-konferansında Şeriat Varlık Yönetimi ve Finansal Planlama toplantısında Omar “Malezya’daki İslami Fintech, 2019’da %3’ten fazla büyüdü. İslami Fintech’in 2020’de ise %6’lık bir  büyüme performansına sahibiz. Bunun  oldukça iyi olduğunu görüyoruz ve Malezya’nın dünya çapında İslami Fintech’in merkezi olmaya devam edebileceğini umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Malezya’nın sağlam düzenleyici ortamı, kapsamlı Fintech manzarası, destekleyici İslami finans Topluluğu ve hükümetin İslam ekonomisini geliştirmeye olan bağlılığının ülkenin küresel bir İslami fintech merkezi olmasının önünü açabileceğini söyledi.

Bu vizyon ve avantajlarla Malezya’daki İslami fintech girişimlerinin, dünya çapında yaklaşık 1,8 milyar insandan oluşan küresel İslami ekonomiye hizmet verecek şekilde oluşturarak uzun vadeli büyüme beklentilerini güvence altına alabileceğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu başkanı Datuk Syed Zaid Albar konuşmasında, sürmekte olan pandeminin insanların sosyal  ve ticari işlemlerde etkileşimde bulunma şeklini bozduğunu söyledi.Yatırımcı davranışındaki ve dijital araç ve hizmetlerin benimsenmesindeki kayda değer değişimler dışında sermaye piyasasının bir istisna olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl, çoğunuzun bildiği gibi, küresel borsalar perakende katılımında bir canlanmaya tanık oldu.”Benzer şekilde Malezya’da da perakende ilgisinde sadece hisse senetlerinde ve hisse senetlerinde değil, dijital tekliflerde de belirgin bir artış görüyoruz” dedi.Bunun hisse senedi kitle fonlaması, eşler arası finansman, dijital varlıklar ve dijital yatırım yönetimi hizmetlerini içerdiğini söyledi.

“Aslında, lisanslı dijital yatırım yöneticilerimiz, müşteri tabanını toplu olarak sekiz kattan fazla büyüttüler ve yönetim altındaki toplam varlıklar 2020 sonu itibariyle 466 milyona ulaştı” dedi.Teknolojinin hem yatırımcılar hem de ihraççılar için uygun ve uygun maliyetli bir çözüm sağlaması nedeniyle dijital tekliflerin ilerleme kaydettiğini söyledi.

“Giderek artan sayıda alternatif platform ve sağlayıcı tarafından tamamlanan, dijital araçlar ve mobil cihazlar üzerinden bu erişim kolaylığı, hem gençleri hem de gençlerin gönlünü cezbetti” dedi.

Bu nedenle, daha fazla müşteri hizmeti ve verimliliği elde etmek için dijital dönüşüm yolculuğuna çıkmanın da önemli olduğunu ekledi.

Kaynak: İslam İktisadı, The Edge Market 

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.