Yatırımlarda Rekor

2021 yılının ilk üç ayında, risk sermayesi -Venture Capital- destekli fintech firmaları 614 işlem ile toplam 22,8 milyar dolar yatırım alarak 2018 yılının ikinci çeyreğindeki rekorunu kırdı.

Mega Yatırım Tutarı

Sermaye yatırımı turlarının 57’si 100 milyon doların üzerindeydi. Her biri 100 milyon doların üzerinde olan bu mega turlar 2021 yılının ilk çeyreğindeki toplam yatırımların %69’unu oluşturdu. Böylece, bir önceki çeyrekte 19,3 milyon dolar olan ortalama işlem büyüklüğü 38 milyon olara yükseldi.

İşlemlerde Küresel Artış

Afrika hariç tüm kıtalardaki işlem sayılarında çeyreklik bazda artık gerçekleşti. Bir önceki çeyrek, Avrupa’daki işlem sayıları Asya’dakileri geçmişti. 2021 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da gerçekleşen 151 işlem, Avrupa’nın bu çeyrekte de Asya’nın önünde kalmasını sağladı.

Çıkışlarda Yeni Zirve

Risk sermayesi -Venture Capital- destekli fintech firmalarında 11 halka arz ve 67 birleşme (duyurulmuş ancak henüz tamamlanmamış anlaşmalar dahil) işlemi gerçekleşti. Bunların çoğu, Bakkt, SoFi, MoneyLion ve eToro dahil olmak üzere SPAC işlemleriyle tamamlandı.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.