Her şey 2008’de Satoshi’nin Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) makalesinin yayınlanmasıyla başladı. Satoshi Nakamato’nun kimliği henüz bilinmiyor. Hatta bir kadın mı erkek mi; yoksa bir çalışma grubunun adı mı bunlar da bilinmiyor. Ama mevcut finans sistemini kökünden değiştireceği ve devrim niteliğinde başucu bir makale olduğu açık. Ayrıca makalenin yazıldığı tarihin 2008 Finansal Kriz dönemine denk gelmesi de tesadüf değil.

Satoshi’nin önerdiği çözüm ise kişiden kişiye para transferini araya bir aracı, bir banka veyahut bir merkez sokmadan güvenli bir şekilde gerçekleştirecek ve de bir kişinin sahip olduğu parayı sadece bir kere harcayabileceği bir sistem inşa etmekti.

Satoshi yazdığı bu makalede verinin nasıl kaydedilmesi gerektiğini aktararak Blokzincir kelimesini literatüre kazandırmayı başardı.

Biz de bu makaleyi blokzincir, kripto paralar ve Bitcoin dünyasına girmek isteyenler için hem İngilizce orijinal halini hem de Türkçe çevirisini paylaşıyoruz. Aşağıdaki linklerden indirebilir ve okuyabilirsiniz.

 

İngilizce

 

Türkçe

 

Kaynak: Bitcoinhaber.com

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.