Modern teknolojiler dünyamızı ve alışkanlıklarımızı kökünden değiştiriyor. Bütün bu modern teknolojiler içinde Yapay Zekâ (AI) dünyamıza açık ara farkla devrim yaşatıyor. Hatta yapay zekâ teknolojilerinin birçok farklı modelleri var. Bunları fiziksel robotlar, yazılım robotları, ses tanıma ve sohbet robotları, görüntü ve yüz tanıma, makine ve derin öğrenmesi, uçan dronelar ve otonom arabalar olarak sıralayabiliriz. Tüm bu modeller bize kariyerimiz, işletmemiz ve şirketlerimiz için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır.

Bu teknolojileri iyi bir şekilde kullanarak yeni müşteri deneyimleri oluşturabilir ve onlara daha iyi ürün ve hizmetler sunabiliriz. Bu modern teknolojilerin yardımıyla şirketler müşterilerine daha kişisel ürünler sunabilir ve elde ettiği satışlarla birlikte pazarın da verimliliğini arttırabilir. Böylece her müşterinin kendi özel ihtiyaçları çerçevesinde müşteri deneyimi sunulabilir.

Yapay zekâ öğrenmek için birçok güzel neden var

Yapay zekânın yakın gelecekte küresel ekonomimizde büyük bir katma değer oluşturacağı açık. Hatta bu etki milyar dolarlar ile değil trilyon dolarlarla bile ölçülebilir. Yapay zekânın oluşturduğu bu muazzam sayıdaki trilyon dolarların ekonomimize katkısını bir hayal edelim!

Bu gerçekten de çok önemli ve hepimizi ilgilendiren bir durum. Ve fazlasıyla gerçek. İşte bu durum Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft gibi küresel teknoloji firmalarının neden yapay zekâ alanına yatırım yaptığının sebebi. Bu şirketler yapay zekâyı temel süreçlerine yerleştirmekle beraber müşterilerine sundukları ürün ve servislere de yerleştirmekte.

Tüm ülkeler yapay zekânın, toplum refahındaki ve zenginliğinin bel kemiği olduğunu fark etti. Bu yüzdendir ki, ülkeler kendi ulusal yapay zekâ stratejilerini oluşturmaya başladı. Bu muhteşem fırsatları iyi kullanmak ve modern dijital teknolojiler ile katma değer oluşturmak için öncelikle yapay zekâyı öğrenmeliyiz. Bununla beraber sayısallaştırma ve yapay zekânın önlenemez sonuçlarından olan tuzaklardan, risklerden ve tehditlerden nasıl kaçınılacağını da öğrenmeliyiz.

Kısacası hepimiz yaşamımızda ileride daha çok hüküm süreceği yapay zekâ çağına kendimizi hazırlamalıyız!

                                                                                                                                                                     Yasemin ÇELEBİ

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.