Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen konulardan birisi Z kuşağıdır. Peki, bu Z kuşağı nedir, hangi yılları kapsar ve özellikleri nedir?

Naçizane benim de içinde bulunduğum Z kuşağı yani Gen Z her konuda sıkça gündeme geliyor. Aslında Z kuşağını kabaca 2000’li yılların çevresinde, teknoloji ile iç içe doğmuş bir kuşak olarak tanımlayabiliriz. Bu bağlamda Z kuşağının birçok konuda belirleyeceği rolün önemli olduğu söylenebilir.

Z Kuşağı Nedir?

Z nesli, (Gen Z) Milenyaller (Gen Y) Kuşağı’ndan sonra, Alfa Kuşağı’ndan önce gelir. Araştırmacılar bu belirlemede 1990’ların ortasından sonuna kadar doğum yıllarını kullanırken, neslin sona erdiği doğum yıllarında fikir birliğine varamamıştır.

USA Today, 2012’de online bir platformda Milenyallerden sonraki gelecek neslin adını seçmeleri için bir yarışma düzenlemiş ve bunun üzerine Z Kuşağı adı önerilmiştir. Önerilen diğer bazı isimler ise şunlardı:                                     iGeneration, Gen Tech, Gen Wii, Net Gen, Dijital Yerliler, Çoğullar ve Zoomers

Z Kuşağının Özellikleri

Z kuşağının çoğu aktif sosyal medya kullanıcısıdır (en çok vakit geçirdikleri mecra YouTube) ve çoğunlukla alışveriş yaparken e-ticaret sitelerinin sosyal medyadaki reklamların etkileyici olduğunu düşünür. Kampanyaları takip eder ve fırsat sitelerinin en önemli takipçileridir. Dışardan bakıldığında savurgan gibi gözükseler de para harcama yerine biriktirmeyi tercih ediyor.

Z kuşağının bir diğer özelliği ise araştırmacı olmalarıdır. Neredeyse çoğu fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra o ürünü alıp almayacağına karar veriyor ve o ürünün markasından çok kaliteli olmasına önem veriyor.

Z kuşağı, sağlıklı beslenme konusuna da çok önem veriyor. Yani diyet yapma ya da zayıflama yerine sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getiriyor ve kendilerini olduğu gibi kabul ediyorlar. Elbette doğaya ve hayvanlara karşı alakaları da bir hayli yüksek. Tüm bu özellikler çerçevesinde Z neslinin artılarını ve eksilerini şöyle sıralayabiliriz:

Olumlu yönleri                Olumsuz yönleri
Ne istediklerini biliyorlar Esnek olmayan çalışma saatleri
Dürüstler ve girişimcilik yönleri fazla Kolay vazgeçmeleri şirketler için sorun olması
Farklılığın benimsendiği bir iş hayatı ve daha az  hiyerarşi  talep ediyorlar Katılımcı yönetim anlayışı olmadığından iş hayatında zorlanması

Z Kuşağı ve İş Hayatı     

ABD’den Dell Technologies ve Ernst&Young’ın yaptığı araştırmada bu kuşağın teknik becerileri hakkında kendilerinden emin olduğu ancak çalışma biçimleri, kariyer beklentilerinin farklı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalara göre Z kuşağı günümüzün geleneksel çalışma modellerine ayak uydurmakta zorluk çekecek. Çünkü Z kuşağının önemli bir bölümü evden çalışmayı tercih ediyor ve çalışma arkadaşlarıyla yüz yüze iletişim yerine farklı yollarla iletişim kurmayı seçiyor. Hiyerarşik yapılar yerine katılımcı yönetim anlayışını benimsiyor. Uzmanlara göre, gelecekte iş dünyasında Z kuşağının hâkim olmasıyla birlikte bugün alışık olunan çalışma düzeni yerini yeni bir düzene bırakacak. Ancak bunun ne zaman olacağı belirsiz. Z kuşağının beklentilerinde kariyer gelişimi olanakları ilk sırada yer almakta. Ancak önemli bir husus ise esneklik. Bu kuşak yetenek ve deneyim kazanmak, paranın ötesinde anlamlı işler yapmak istiyor. Bunları yaparken de kendine zaman ayırmak, iş-yaşam dengesini korumak ve kişisel gelişimlerini de desteklemek istiyor. Ayrıca uzmanlara göre, yakın gelecekte şirketlerde kuşaklar arası köprü kurmak gerekecek.    

                                                                                                                       Yasemin ÇELEBİ                     

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.