Endonezya’nın Şeriat uyumlu platformu ALAMI ile Türk yetkililer arasında, yeni bir İslami fintech girişimi ortaya çıkabilir.

Potansiyel proje için henüz erken olmasına rağmen, ALAMI CEO’su Dima Djani, Türk bakan yardımcıları ve Türkiye’nin katılım bankacılığı sektörü üyeleriyle şimdiden görüşmelere başladı.

Dima, IFN‘ye verdiği demeçte şunları söyledi: “Bence Türkiye, özellikle hükümet onları daha fazla destekleyen düzenlemeler üzerinde çalışırken, ortamın birçok yeni girişimin kurulmasına izin verdiği Endonezya’nın yaklaşık beş ila 10 yıl önceki haline çok benziyor.” 

Dima, iki ülke arasındaki ortaklıkta çok fazla potansiyel olduğunu ve ALAMI’nin şimdi ciddi bir şekilde ortak bir İslami fintech girişimi üzerinde çalışmaya başlamak için düzenlemelerin tamamlanmasını beklediğini belirtti.

ALAMI, 17.5 milyon ABD Doları toplayan A Serisi bir fonlama turunu başarıyla kapattı ve bugüne kadar toplam fonlama turlarını 37.5 milyon ABD Doları’na getirdi.

Finansman turunun başarısı ise, ana akım yatırımcılar tarafından İslami fintech alanına artan ilginin bir yansımasıdır. Dima, “Geleneksel olarak, ana akım yatırımcılar Şeriat finansmanını anlamıyor ve bu nedenle ona yatırım yapmaya pek hevesli değiller, ancak özellikle Endonezya ve KİK gibi İslami yargı bölgelerinde pazar büyüdükçe, bu yatırımcıların bunu takdir edebileceğini düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: ifnfintech.com

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.