“Türk şirketleriyle farklı türde ortaklıklara açığız, bizim için en önemli şey benzer zihniyet ve hedeftir.”

İslami Fintek alanında faaliyet gösteren, küçük ve orta ölçekli işletmeler için fatura finansmanına odaklanan, şeriat uyumlu bir P2P kredi platformu olan ALAMI’nin kurucusu ve CEO’su Dima Djani ile birlikteyiz.

Hoş geldiniz Sevgili Dima. Öncelikle sorularımızı yanıtlamak için bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Sorun değil – ALAMI hikâyesini paylaşmaktan mutluluk duyuyorum, böylece daha fazla gelecekteki Müslüman girişimci, umarım ilham alır!

  • Bize biraz kendinizden ve girişiminizden bahseder misiniz?

 Ben Endonezyalı bir ailede büyüdüm, annemin ailesi tipik Endonezyalı dindar bir aile ve babamın ailesi laik bir aile ve birçoğu farklı ülkelerde diplomat. Yetiştirilme tarzım zihniyetimi şekillendirdi ve her iki dünyanın da en iyisini aldığıma inanıyorum; Endonezya’dan başlayarak önde gelen küresel İslami finans teknolojisi platformu olmak için ALAMI’yi yaratma vizyonum bu yüzden.

ALAMI öncesi günlerde, Jakarta ve Hong Kong’da Citi Kurumsal Yatırım Bankacılığı bölümünde çalıştım ve ardından Societe Generale Endonezya’ya taşındım. Diğerlerinin yanı sıra Endonezya Devlet Tahvili ve Sukuk ve Garuda Endonezya halka arzı gibi Endonezya’da birçok önemli hisse senedi ve tahvil işleminde yer aldım.

ALAMI, bildiğimiz şekliyle İslami finans endüstrisinde devrim yaratmak için bir fikir olarak başladı. Endonezya’da bu sektör son 30 yıldır durgun ve teknolojinin sektörü canlandırmak için farklılaşma yaratabileceğine inanıyoruz. ALAMI fikri, 2017 yılının sonlarında INSEAD Girişim Yarışması’nda onaylandı ve bu yarışmada başarıyla ikinci olduk.

Bugün ekipte yaklaşık 250 kişi var ve ALAMI, Endonezya genelindeki KOBİ’lere toplam 1 trilyon IDR (70 milyon ABD Doları) finansman sağladı. 50.000’den fazla bireysel ve kurumsal kredi verenimiz var ve temerrüt oranını %0’da tutmayı başarıyoruz. Dahası, Endonezya’daki ~230 milyon Müslüman ve ~60 KOBİ’nin, işleri için şeriat finansmanı alabilecekleri veya bir KOBİ’nin şeriata uygun bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için yatırım yapabilecekleri çözüme çok ihtiyaç duyuyor.

  •  İslami Fintek anlamında Türk bankalarını ve girişimlerini nasıl buluyorsunuz?

Türkiye ve Endonezya’nın açıkça farklı bankacılık ortamları var. İlk araştırmamıza göre, Türk bankaları genellikle Endonezya bankacılık ortamına göre daha verimli ve nüfus daha iyi durumda. Bu nedenle, Türk bankalarının piyasalara daha kapsamlı hizmet verebilmek için yeni kurulan şirketlerle ortak olma kapasite ve kabiliyetinin daha fazla olacağı sonucuna varılabilir. Türkiye’deki fintek ortamı, özellikle kitle kredisi/P2P dikey kredileri için bazı destekleyici düzenlemelerin hazırlanmakta olduğu ilk günlerdeki gibi algılanıyor. Düzenleme yayınlandığında, güçlü KOBİ sektörünün desteğiyle Türkiye fintek pazarının çok ilginç olacağına eminim.

  •   Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki Fintek ekosistemine ne tür mesajlar veriyorsunuz?

Oyunun gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda tamamen farklı olacağını düşünüyorum. Gelişmiş pazarda, girişimin çok uzmanlaşması ve tek bir alana derinlemesine girmesi gerekir. Gelişmekte olan pazarlardayken, girişim genişlemeli ve kendi savunulabilir ekosistemini oluşturmalıdır. Bu, ülkenin veri yapısı, düzenlemesi, rekabeti, pazar büyüklüğü ve finansmanın mevcudiyeti gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Endonezya’da gelişmekte olan bir pazar olarak yaptığımız şey genişlemek oldu, ancak bir finans sektöründe olduğumuz için de nispeten derinlere inmemiz gerekiyor. İlk olarak 2019’dan beri İslami P2P KOBİ kredi kuruluşu olarak faaliyet gösteriyoruz ve 2021’de İslami meydan okuyucu bankaya genişliyoruz ve dijital helal sektördeki varlığımızı genişletmek için oyunda olacağız.

  •  Sizin bakış açınızdan İslami Finteklerin finteklerden farkı nedir?

 Diğerlerinin yanı sıra etik, adil ve şeffaf bir işlem sağlamak için birincisinin İslam’daki ilkeleri takip ettiği geleneksel finanstan farklı şeriat finansmanı kavramına benzer. Teknoloji unsuru, şeriatçı finansal oyunculara aksi takdirde teknik olarak mümkün olmayan yeni iş modelleri sunacağı için çok önemlidir. İslami fintek platformlarını geleneksel muadillerine kıyasla İslami bankalardan çok farklı kılan şey budur.

  •  ALAMI hangi pazarlara girmeyi hedefliyor? Önündeki en büyük engel nedir? Bunu nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Bağış toplamamızı henüz tamamladık, bu yüzden hala hedeflemek istediğimiz bir sonraki pazarımızı veya segmentimizi stratejiliyoruz.

Şu anda bizim için en büyük engel ölçekleme. Ürün pazarını uygun hale getirdik ve şimdi marka ve işletme için daha fazla inisiyatif açarken onu ölçeklendirmemiz gerekiyor. Zorluklardan biri, çok yalın çalışmak ile verimlilik için takımdaki bazı yapıları dayatmak arasında gidip gelmektir. Bununla birlikte, bunun mutlaka olacağını düşünüyoruz ve bunu ele alma şeklimiz, aynı vizyonu paylaşan kaliteli yetenekleri bünyemize katmaktan geçiyor.

  •  ALAMI’ye gösterilen ilgi nasıl? Türkiye de İslami Fintek anlamında iş birliği düşünüyor musunuz? Neden Türkiye?

Çözümümüze gösterilen ilgi inanılmaz güzel Elhamdülillah; 50.000’den fazla kredi veren tarafından gösterilen sistemimizde toplandı ve aylık elde tutma oranını %50’nin üzerinde tutmayı başardık.

Endonezya ve Hükümetin yenilik ve katılım finansmanı için baskı yapma niyetiyle benzer kültür göz önüne alındığında, Türkiye’nin keşfetmek için ilginç bir pazar olduğunu düşünüyorum. Türk şirketleriyle farklı türde ortaklıklara açığız, bizim için en önemli şey benzer zihniyet ve hedeftir, yani İslami finansı mümkün olan en iyi, en sofistike şekilde sunmak.

  •  İslami Fintek anlamında şirketlere ve girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz var?

Bence inanç numero uno. Potansiyelleri anlayamayabilecek yatırımcılar ve hedef kullanıcılar, sektörü düzenlemesi daha fazla zaman alabilecek düzenleyiciler de dâhil olmak üzere bu sektörde birçok zorluk olacak ve liste uzayıp gidiyor. Günün sonunda, fikrinizi her gün zorlamanıza yardımcı olabilecek inancınız ve vizyonunuz. Kendinizi benzer ekip ve danışmanlarla kuşatın, akıllı sermayeyi (VC) bulun ve her zaman sadece parasal ödül için değil, daha büyük iyilik için burada olduğunuza niyet edin. Ayrıca bunun büyük bir sorumluluk olduğunu akılda tutmalısınız, bu nedenle yürütmek için en iyi kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

 Çok teşekkür ediyoruz Sevgili Dima. 

İslami Fintek alanının en önemli girişimlerinden olan ALAMI’nin Kurucusu ve Ceo’su Dima Djani ile birlikteydik. Şirketinin fintek ekosistemindeki yerini ve ortaya çıkış hikâyesini bizimle paylaştı.  Dima ve ekibinin gelecekte daha nice başarılarla adını duyurabilmesi dileğiyle.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.