Çin’in merkez bankası tarafından yayınlanan ve fintek genişlemesi için fırsatlar, hükümet için önemli düzenleyici hedefler, Pekin’in gelişmiş fintek uygulamaları ve ülkenin fintek sektörünün kapsayıcı büyümesine yönelik isteklerini ortaya koyan 2022-2025 Fintek Kalkınma Planı yayımlandı.

Çin Halk Bankası (PBOC) geçtiğimiz günlerde , Çin’in fintek sektörünü daha da geliştirmeyi ve önümüzdeki dört yıl içinde ülkedeki finansın dijital dönüşümünü yönlendirmeyi amaçlayan 2022-2025 için Fintek Kalkınma Planını yayınladı.

Bu, PBOC tarafından yayınlanan ikinci fintek geliştirme planıdır – ilki olan 2019-2021 Fintek Geliştirme Planı 2019’da yayınlandı. İlk fintek geliştirme planı, fintek sektörü için “direkler ve kirişler” oluşturmaya hazırlanırken, yeni plan, 2025 yılına kadar sektörün ilerlemesinde sıçrama yapmak için “birikim” temelinde “momentum oluşturma”yı vurgulamaktadır.

Yeni fintek geliştirme planı, Çin’in 2021 ve 2025 arasındaki dönemde sosyal ve ekonomik kalkınması için bir yol haritası olan Çin’in 14. Beş Yıllık Planına dayanıyor .

Kaynak: china-briefing

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.