Özbekistan’da bulunan İslami fintek girişimi IMAN, Singapur ve ABD merkezli kurumsal yatırımcılar tarafından yönetilen 1 milyon ABD Doları tutarındaki bir başlangıç ​​turunu başarıyla tamamladı.

Başlangıç ​​turu, risk sermayesi ve yatırım fonları Battery Road Digital Holdings, Tesla Capital, Uzcard Ventures, MyAsiaVC, Le Mercier’s Capital, Block0, Vector Crypto Capital ve IT-Park Investments tarafından yedi haneli bir tutarla tamamlandı. Özbekistan, Kazakistan, ABD ve Singapur’dan melek yatırımcılar da şirkete destek verdi.

Mobil uygulama IMAN Invest’i ve şimdi satın al-sonra öde platformu IMAN Pay’i çalıştıran IMAN, Özbekistan’dan başlayıp daha sonra küresel olarak genişleyen, Müslümanların hakim olduğu pazarlara erişilebilecek, Şeriat uyumlu bir süper uygulama geliştirmeyi planlıyor. 2023’ün başlarına kadar diğer sınır pazarlarına açılmak istiyor.

IMAN Invest 30.000 aktif kullanıcıya sahiptir ve 60’tan fazla ülkeden 1.000’den fazla perakende yatırımcıdan 1,2 milyon ABD dolarının üzerinde yönetim sağlarken, IMAN Pay, tüketici elektroniğinden sağlık ve eğitime kadar çeşitli ürün ve hizmetler sunan yaklaşık 100 tüccarla bağlantılıdır.

IMAN’ın kurucusu ve CEO’su Rustam Rahmatov, “…Bu yatırım, 2023’ün başlarında diğer Müslüman çoğunluklu pazarlardaki fırsatları keşfetmeye başlamamız için bize güç veriyor” dedi.

“Para politikaları dünya çapında gevşek kalırken, getiri arayan yatırımcılar, hızla büyüyen bir ekonomiye, ağırlıklı olarak genç nüfusa ve hükümet liderliğindeki uygun politikalara sahip Özbekistan gibi sınır pazarlarına giderek daha fazla ilgi duyuyor. Dünya çapında hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar arasında Helal yatırım fırsatlarına yönelik artan taleple birleştiğinde, bu, IMAN’a gelişmiş pazarlardaki sermaye paylaştırıcılar ile sermayenin daha fazla ihtiyaç duyulduğu Müslüman çoğunluklu sınır pazarlarındaki sermaye paylaştırıcılar arasında dijital bir ağ geçidi oluşturma fırsatı yaratıyor. İslami fintek şirketinin kurucusu ve CFO’su Mark Zubov, bu şekilde yatırımcıların en yetersiz hizmet alan pazarlarda kritik finansal hizmetlere olanak tanırken aynı zamanda büyük finansal getiriler elde etmesini sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Özbekistan halen ülkede İslami finansı desteklemek için düzenlemeleri sonuçlandırmak için çalışıyor, ancak yine de fintek sahnesi büyüyor. Örneğin, Tacikistan’da Şeriat uyumlu Alif Bank’ı işleten Alif Holding, hem Tacikistan’da hem de Özbekistan’da kullanıcıları ile İslami bir BNPL çözümü olan Alif A’zo’yu işletiyor.

Kaynak: Ifnfintech

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.