Genç Müsiad, Girişimcilik ve Teknoloji Yatırımcılığı konularında bilgi ve farkındalığı artırmak için bir program düzenlendi. Düzenlenen programda Türkiye’nin en aktif teknoloji yatırımcısı Hande Enes tecrübelerini aktardı.

Sanayi alanından teknoloji yatırımlarına geçiş sürecini ele alan Hande Enes, teknoloji yatırımcısı olmak isteyen gençlere başlıca önerilerde bulundu.

Programda ayrıca Türkiye’de yatırım yapılan sektörler değerlendirildiğinde oyun, yapay zeka, veri, analitik ve teslimat sektörleri öne çıktı. 2026 yılında bölgesel olarak yeni finansal enstrümanlar üretilmesi konusunda Türkiye ekosisteminin dikkat çekeceğini vurgulayan Enes, 2030 itibariyle Türkiye’nin yakın coğrafyada bu konudaki ana merkezlerden biri olacağını belirtti. Enes, Türkiye’nin finansal teknolojiler konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacağına dair inancını da yineledi.

Hande Enes, Türkiye ve dünyada farklı sektörlerde 54 yatırımı olan bir yatırımcı olarak, Türkiye’den globale çıkan oyun değiştirici girişimlerin artacağını belirtti. Globalde kullanılan “Angel Investor (Melek Yatırımcı), Venture Capital (Girişim Sermayesi)” gibi terimlerin Türkçe karşılıklarının yetersiz olduğundan da bahseden Enes, bu kavramlara daha doğru karşılıklar getirerek geleneksel iş insanlarının da teknoloji girişimlerine ilgisinin artabileceğini vurguladı.

Enes, konuşmasına son verirken geleneksel sermayenin teknoloji ekosistemine kazandırılmasında gençlerin önemine dikkat çekerken, gençlerin merakı ve öğrenme isteğiyle kendilerinden önceki jenerasyonu bu alana yönlendireceğini dile getirdi.

 

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.