“Türkiye’nin İstanbul Finans Merkezi kapsamında finansal teknolojiler ve inovasyon konusunda bölgesel ve küresel bir merkez olması temel hedefler arasında yer almaktadır.”

  • Türkiye Katılım Bankaları Birliği sponsorluğunda Elmangos Ventures tarafından gerçekleştirilen 3. Küresel İslami Fintek Zirvesi’ni ülkemiz İslami Finans ve Fintek ekosistemi açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Katılım bankacılığının sürdürülebilir şekilde gelişmesi misyonunda, dijital dönüşüm, pandemi ile birlikte Türk finans sektöründe de dünyada olduğu gibi hız kazandı. En önemlisi de bu durum kaçınılmaz oldu. Değişen müşteri beklentileri, sektör dinamikleri bankaları daha hızlı, mükemmeliyetçi ve güvenli arayışlara yönlendirdi. Regülatif konulardaki gelişmeler ve yeni nesil teknolojiler, pazarda neo-bankalar ve fintekler gibi yeni ekosistem oyuncularının etkinliğinin artmasını sağladı. Bu teknolojik gelişmeler de; bankaların operasyonel verimliliğini geliştirmesine, hizmet kalitesini arttırmasına ve müşteri deneyimini iyileştirmesine imkân tanıdı. Bankaların müşterilerine uçtan uca hizmet verebilmesi için erişilebilir olması müşteri beklentilerini karşılamak için önem arz ediyor. Dijitalleşme süreçlerine ayak uyduramayan kuruluşların kapsayıcılığını artırması bu çağda mümkün değil.

Finansal hizmet sunan şirketlerin bugün yüzde 30’u uzaktan müşteri edinimi gerçekleştiriyor. Bu oranın 2023 yılında yüzde 85’e çıkması öngörülüyor. Yeni nesil bankacılık uygulamalarımızın geliştirilmesinde dirsek teması halinde olduğumuz Fintek’ler başta olmak üzere girişimciliği destekleme ve ekosistemdeki etki alanımızı güçlendirme yönünde sektör olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu sorumluluğu yerine getirmek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

  • Katılım bankacılığı anlamında fintek girişimlerine ve ekosisteme nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz?

Finansman ve yatırım alanında faaliyet gösteren girişimlerin sundukları hizmetlerin faizsiz prensiplerle uyumlu olması büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda, diğer hizmetlerde olduğu gibi yatırım danışmanlığı hizmeti veren kurumlar müşterilerine yalnızca faizsiz prensiplerle uyumlu yatırım tavsiyesi vermek zorundadırlar.

Faizsiz finans ürün/hizmetleri sunan fintek girişimlerinin sunmuş olduğu hizmetleri 11 temel başlık altında toplayabiliriz. Bu hizmetler arasında mobil ödemeler veya varlık yönetimi gibi katılım bankaları tarafından sağlanan temel bankacılık hizmetleri yer alıyor. Öte yandan; kitlesel fonlama, P2PLending, dijital varlıklar, robo danışmanlık ve sosyal finans gibi birçok yenilikçi hizmet de finteklerin faaliyetleri arasında bulunuyor.

Bildiğiniz gibi, faizsiz finans ürün/hizmetleri sunan fintekler dünya çapında 30’u aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerin büyük bir çoğunluğu nüfusunun ağırlıklı olarak Müslüman olduğu, İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerdir. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi faizsiz finans sektörünün bu ülkelerde daha gelişmiş olmasıdır. Ayrıca Malezya, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gibi pek çok ülkede faizsiz finansın dijitalleşmesi ve bu çerçevede faizsiz finans ürün/ hizmetleri sunan finteklerin gelişmesine yönelik çeşitli inisiyatifler hayata geçiriliyor. Bununla birlikte, Avrupa’da ve daha düşük ölçekte Amerika’da da faizsiz finans ürün/hizmetleri sunan fintek konusunda hatırı sayılır bir konuma sahip kurumlar söz konusu olup, sektörde önemli büyüme potansiyeline sahiptir.
Faizsiz finans ürün/hizmetleri sunan finteklerin nüfusun ağırlıklı olarak Müslüman olmadığı bölgelerde konumlanması faizsiz finansın eriştiği kitleleri genişletmekte kritik önem taşıyor. Zira, bu kurumlar yalnızca dünya çapındaki Müslüman nüfusların finansal hizmetler almasını sağlamanın yanı sıra konvansiyonel enstrümanların kapsamının dışında kaldığı niş alanlara dokunarak Müslüman olmayan paydaşlarında dikkatini çekiyor. Günümüzde en fazla fintek kurumuna ev sahipliği yapan ülkeler sırasıyla Birleşik Krallık, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir.

Türkiye’nin İstanbul Finans Merkezi kapsamında finansal teknolojiler ve inovasyon konusunda bölgesel ve küresel bir merkez olması temel hedefler arasında yer almaktadır. Fintek alanında atılacak adımların yeni finansal ve ekonomik kaynakların ortaya çıkarılması, küresel fırsatların yakalanması ve finansal güvenin oluşması gibi etkilerinin olması amaçlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından, Türkiye’de fintek ekosisteminin gelişmesine yönelik hazırlanacak yol haritası ile Türkiye’nin potansiyelinin yansıtılması adına fintek alanında yapılacak çalışmaların bütüncül ve kapsayıcı bir planlama ile ele alınması ve hedeflenen çıktıların “Millî Fintek Stratejisi” ile gerçekleştirilmesinin önem arz ettiği belirtilmektedir.

  • Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreter Vekili İsmail Vural ile birlikteydik. İsmail Bey’e röportaj davetimizi kırmadığı ve bizlere 3. Küresel İslami FinTek Zirvesini değerlendirdiği için teşekkür ederiz.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.