Islamic Finance News’in haberine göre, Arnavutluk Birleşik Bankası  ( UBA ) CEO’su Amel Kovaceviç Arnavutluk ilk dijitalleştirilmiş Murabaha platformuna üç aydan kısa bir süre içinde sahip olacağını duyurdu.

UBA kapsamındaki bir fintek projesi olan UBAshpejt, Haziran 2022’deki resmi lansmanına hazırlanmak üzere son uygulama aşamasında. Platform, başlangıçta Murabaha dijital platformu aracılığıyla mikrofinans sunmaya odaklanacak ve sonunda mülk satın alımlarını ve daha fazlasını içerecek şekilde genişleyecek.

UBA, banka müşterilerinin onaylı finansmanlar aracılığıyla anında satın almalarını sağlamak için premium perakendecilerle kurduğu stratejik ortaklıklardan yararlanıyor. Daha sonra, UBAshpejt tekliflerini çeşitlendirdikçe, UBA birkaç Arnavut emlak acentesiyle olanlar da dahil olmak üzere ortaklıklarına da yönelecek.

Platform, UBA’nın perakende bankacılık deneyimi ve bilgi teknolojisi (BT) şirketi Facilization ve yazılım şirketi Creatio tarafından geliştirilen teknolojik altyapı etrafında inşa edildi.

Amel Kovaceviç ayrıca şunları aktardı:

“UBashpejt, Arnavutluk’un son yıllarda kaydettiği büyük dijital ilerleme sayesinde mümkün oldu. Arnavutluk Mevzuatı ve Arnavutluk Merkez Bankası, (hükümet portalı) e-Arnavutluk ve (Bilişim şirketi) Aleat gibi ilgili kurumlar başvuru, kimlik doğrulama, kredi puanlama, finansman onayı, e-sözleşme ve fon transferini anında yapmamızı sağladı.

Yalnızca bu segmentte Arnavutluk’taki ilk fintek değil, aynı zamanda Güneydoğu Avrupa’daki ilk İslami fintek. Güneydoğu Avrupa pazarında, belirli bir iş durumunu keşfetmeye yönelik çeşitli girişimler var, ancak UBAshpejt, verilen iş akışında tamamen dijital bir deneyim sağlayan ilk kişi olacak.

Avrupa bankacılık devlerinden güçlü bir rekabetle karşı karşıyayız. Ancak, Arnavutluk’ta iş yaklaşımımızı ve hizmet kalitemizi tanıyan sürdürülebilir bir müşteri tabanı olduğuna inanıyoruz. Arnavutluk henüz İslami bankacılık yasasını kabul etmemiş olsa da, düzenleyici ve mali makamlardan (İslami finans için) bir anlayış ve aktif desteğe sahibiz.”

Kaynak: Islamic Finance News

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.