Sizinle tanıştığımıza memnun olduk Mrs. Ismail. Sizi 3. Küresel İslami Fintek zirvesinde ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Bu zirveye katılımınızdan çok memnun olduğumuz için sizinle bir röportaj yapmak istiyoruz. Lütfen kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Riza Ismail: Selamün Aleyküm. Ben Riza Ismail. Ben EthisX Yatırım Ltd. Şti. (Ethis Investment Limited Liability Company) tarafından faaliyet gösteren ve yasal olarak Umman Sultanlığında kurulmuş olan EthisX platformunun COO’su (Chief Operating Officer) ve Uyum Direktörüyüm.

Elmangos Ventures tarafından düzenlenen 3. Küresel İslami Fintek Zirvesi ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Riza Ismail:  Elmangos Ventures tarafından gerçekleştirilen bu zirve oldukça girişimci bir faaliyet. Fintek alanında önemli medya isimlerini, uzmanlarını ve liderlerini bir araya getirdi. Bence bu Zirveye katılım sağlayarak birbirimizi daha iyi tanıdık, birbirimizin çalışma alanları hakkında daha iyi fikirler oluşturduk ve ayrıca birbirimizi fintek sektöründe nasıl daha iyi destekleyebileceğimiz konusunda daha net bir görüşe sahip olduk.

Bir fintek şirketi olarak sizin Türkiye fintek ekosistemi bağlamında öngörünüz nedir?

Riza Ismail: Sanırım Türkiye çalışma standartlarına pek aşina değilim. Fakat bu zirveye katıldıktan sonra Türkiye’nin faaliyetlerinden oldukça etkilendim, ki Türkiye’nin fintek sektörüne katkıda bulunmak için gösterdiği çaba ve yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmekte istikrarlı oluşu da beni etkiledi. Ayrıca bankaların, fintek ve dijital şirketleri de bu hedefe ulaşma konusunda desteklemesi de oldukça etkileyiciydi benim için.

Peki sizce Fintek ekosisteminin gelişmesini sağlamak için hangi adımlar atılmalıdır?

Riza Ismail: Bu zirve örneği gibi etkinliklerin düzenlenmesi oldukça yararlı olacaktır. Böyle birbirimizin ne yaptığını bileceğiz. Aksi takdirde hepimiz kendi dünyamızda yaşıyor olacağız ve farklı ülkelerde sektör mensuplarının ne tür faaliyetler yürüttüğünden bir haberimiz olmayacak. Bu tür zirveler vasıtasıyla işbirliklerini arttırabilir, sektör mensuplarımızın en yeni girişimlerini yakından takip edebilir ve fintek hedefimiz doğrultusunda birlikte çalışabiliriz.

Türkiye içerisinde herhangi bir planınız var mıdır?

Riza Ismail: Evet. Sanırımm Khaled Fouad tarafından kurulmuş Dinar ile olan ortaklığımızı duyurmuştuk. Türkiye’de ve diğer pazarlarda bazı fırsatları değerlendirmekte istekliyiz. Türkiye’de faaliyet göstermeye dair planlarımız var ve Türkiye’deki fintekleri, girişimcileri ve yeni kurulmuş şirketleri küresel platforma taşımayı amaçlıyoruz.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.