Kenya’nın önde gelen fintek şirketi Hal Capital, alternatif finansman araçları sağlayarak küçük işletmelere finansal ihtiyaçlarını planlamak ve karşılamak için ihtiyaç duydukları alternatif finansal desteği tek bir platform üzerinden sağlamayı hedefliyor.

Son yıllarda finansal konuların ve yeni teknolojilerin güçlenmesiyle birlikte fintek alanı bugün ekonominin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren birçok insanın hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Genel olarak, kapsamı ve hızlı büyümesi nedeniyle Fintek, farklı ülke ekonomilerinde en önemli sektörlerden biri haline geldi ve birçok startup bu önemli alanda bulunmakta ve başarılı olmak istiyor.

Fintek, son yıllarda dünyada İslami finans sektörünün büyümesi nedeniyle düşünülen İslami Fintek adlı bir olguyu da ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda bu alanda ve farklı ülkelerde aktif olan startuplar farklı bölgelerde ekonomik pazara girmiştir.

Afrika’nın gelişmekte olan ülkelerinden biri olan Kenya, ekonomisine büyük yatırımcıları çekmeyi başarmış ve bu arada bu ülkedeki Müslüman nüfusun varlığı nedeniyle İslami finansman alanı da büyümektedir.

Geleneksel İslami bankacılık hizmetlerine ek olarak, Kenyalı yetkililer sektörü ilerletmek için Fintek’i de kullanmaya istekli. Bu tür yeniliklerden yararlanmak ve desteklemek, işlemleri kolaylaştırır ve büyük şirketler, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ve bireyler için işleri teşvik eder.

Hal Capital, Kenya’nın hızlı hareket eden tüketim malları endüstrisinde (hızlı ve nispeten düşük bir fiyata satılan bir ürün) önemli bir oyuncu olmayı amaçlayan lider bir Fintek organizasyonudur. Hal Capital bu vizyonu, küçük işletmelerin finansal ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinden planlamak ve karşılamak için ihtiyaç duydukları hayati finansal destekten yararlanmalarını sağlayan mikrofinans formundaki alternatif finansman araçlarıyla sunmaktadır.

Şirketin kurucusu Mohamoud Dualeh‘e göre Hal Capital 2020’de kuruldu ve Kenya’daki finansal katılımı artırmayı hedefliyor. Yalnızca Kenya Merkez Bankası’nın katı düzenleyici gereksinimlerine değil, aynı zamanda şer’i hükümlere uygun ürün ve hizmetler sunan türünün ilk startup’dır.

Bu Fintek startupı gelişmiş dijital finans platformu, müşterilerine bugün Kenyalı küçük işletme sahiplerinin karşılaştığı finansal açığı kapatmak için kaynakları sürekli olarak depolamalarına ve ticaret yapmalarına olanak tanıyan kredi ürünlerine ve hizmetlerine erişim sağlıyor.

Daha basit bir ifadeyle, güçlü bir işletme sahipleri topluluğu oluşturma hedefiyle Hal Capital, kalıcı kaynak depolama ve işletme büyümesi sağlayarak küçük Kenyalı işletme sahiplerinin bugün karşılaştığı bütçe açığını kapatmayı umuyor. Bu işleri nihayetinde kendi kendini idame ettirecek hale getirecek ve uzun vadede toplum için daha fazla iş yaratacaktır.

Hal Capital  Kenyalı küçük ve orta ölçekli işletmelere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlere Anında tedarikçi ödemeleri  de (INSTANT SUPPLIER PAYMENTS) dahildir.

Bu hizmetler,  Hal Capital  finansal yardım ve kredi arayan işletme sahiplerinin büyüyen işlerine kolayca odaklanabilmeleri için uygun ortaklarla basitleştirilmiş finansal değerlendirmeler ve teklifler oluşturur ve önerir.

Kenya’da toplu taşıma araçlarının olmaması ve yüksek yakıt fiyatları nedeniyle, araç sahiplerinin trafik sıkışıklığını, hava kirliliğini önlemek ve maliyetleri azaltmak için boş koltuklarını diğer yolcularla paylaştığı Ride Hailing adı verilen bir yöntem yaygındır.

Hal Capital, aracını paylaşan bu kişilere, uygun fiyatla akaryakıt alabilmek ve şirket uygulaması üzerinden gelirlerini artırmak için Anında Yakıt Finansmanı  (INSTANT FUEL FINANCE) adı verilen bir hizmet sunuyor.

Hisse senedi finansmanı (STOK FİNANCING), sermaye çözümü sağlayan bir diğer hizmettir. Girişimin finansal çözümleri, kullanıcıların öz sermaye finansmanı yoluyla küçük işletme büyümelerini optimize etmelerini sağlar.

Girişimin yetkililerine göre Hal Capital işverenlerin çalışanlara peşinat veya konut sermayesi finansmanı sağlamasına yardımcı olan Maaş Kredisi Advence (SALARY CREDIT ADVANCE)adlı bir hizmet üzerinde çalışıyor. Girişimin, işverenlerle işbirliği yoluyla, İslami Şeriat’ın mali yasalarına uygun olarak ve şirketlerinin çalışanları için ön ödemeler şeklinde mikro-finansal yardım sağlaması bekleniyor, bu da işverenlerin finansal maliyetlerini azaltıyor ve daha iyi çalışma koşullarını güçlendiriyor.

Hal Capital yetkililerine göre plan, maaşları çalışanların bireysel koşullarına göre ayarlıyor ve işverenleri tarafından desteklenen mali durumlarını kontrol etmelerine izin veriyor.

Geçen yıl Hal Capital, müşteri ağına anında finansal yardım sağlamak için Dukaree ile bir sözleşme imzaladı. Mutabakat Muhtırası kapsamında, ortak girişimler aracılığıyla sermaye ve ikili çözümlerle, Kenya’daki küçük ve orta ölçekli işletmelere finansman ve şeffaflık, istikrar ve doğrudan ödemelerle basit, esnek ve hızlanan bir büyüme finansman zinciri sağlayacaktır.

Kaynak: Iqna

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.