Küresel İslami Fintech pazarının işlem hacminin (2021) 79 milyar dolar olduğu ve 2026 yılına kadar 179 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor: Küresel İslami Fintek (GIFT) 2022 Raporu bugün yayınlandı.

  • GIFT Endeksi, Birleşik Krallık’ı İslami Fintek için en elverişli beş ekosistem arasında sıralıyor.
  • Birleşik Krallık, küresel olarak tanımlanan 375 İslami Fintek firmasından 45’ine ev sahipliği yapan Endonezya’nın ardından dünyanın en büyük ikinci İslami Fintek üreticisi olarak yer almaya devam ediyor.
  • 100 sektör uygulayıcısının katıldığı anket, İslami Fintek’lerin karşılaştığı en büyük engeller olarak Tüketici Eğitimi, Sermayeye Erişim, Düzenleme, Yetenek Bulma ve Müşteri Edinme maliyetini belirledi.
  • Ödemeler, Mevduat & Borç Verme ve Fon Artırma, hizmet kategorileri yüksek ivme sergilemeye devam ediyor ve yatırımcılar için düşük beklentili meyveleri temsil ediyor.

Tahmini İslami Fintek pazar büyüklüğü (işlem hacmine göre) 79 milyar dolara ulaştı ve yıllık ortalama %18 büyüyerek 2026 yılına kadar 179 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İslami Fintek için işlem hacmine göre ilk altı OIC Fintek pazarı Suudi Arabistan, İran, Malezya, BAE, Türkiye ve Endonezya. Toplu olarak, ilk 6 pazar, OIC İslami Fintek pazar büyüklüğünün %81’ini oluşturuyor.

Sektör araştırması, 100 sektör uygulayıcısından bilgi istedi ve bugün İslami Fintek’lerin karşılaştığı en büyük engeller olan Tüketici Eğitimi, Sermayeye Erişim, Düzenleme, Yetenek Bulma ve Müşteri Edinme maliyeti ile olgunlaşan bir sektörün sinyallerini keşfetti.

Raporla ilgili daha fazla detaya ulaşmak için tıklayın.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.