İslami finans prensipleri ile hareket eden, bünyesinde Hijra Bank (neobanka), P2P Lending platformu, ARQAM ve ALAMI Enstitü gibi farklı kuruluşların olduğu Endonezya’lı ALAMI Group etki değerlendirme raporu yayınladı.

Herhangi bir banka veya finans kuruluşu olmaksızın doğrudan yatırımcıdan fona ihtiyacı olan kitleye finansman imkanı sağlanmasına, peer to peer lending platformu ile aracılık eden ALAMI Group’un yayınladığı rapor,  dünyada ilk kez islami finans ile alakalı yayınlanan çevresel ve sosyal etki raporu olarak dikkat çekti.

6/9/2022 Salı günü Jakarta’da düzenlenen ALAMI Etki Raporunun açılışında, Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK) Entegre Finansal Hizmetler Sektörü Politika Grubu Başkanı Enrico Hariantoro, ALAMI’nin sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalarını tebrik etti.

“ALAMI’yi sektörde bir ilk olan Etki Raporu için gerçekten takdir ediyoruz. Umarım bu adım diğer sektör oyuncuları tarafından takip edilebilir.” dedi.

Endonezya Bankacılık Sektörü Geliştirme Enstitüsü (LPPI) Direktörü Mulya Efendi Siregar, ALAMI Etki Raporunun fintek finansman endüstrisinin topluma büyük faydalar sağlayabileceğini kanıtladığını söyledi.

“Fintek endüstrisi oyuncularının önümüzdeki iki yıl için bir Etki Raporu sunma zorunluluğu var. Ancak, ALAMI diğer sektör oyuncularının önüne geçti. Bu gerçekten övgüye değer bir gelişme. ALAMi’nin gelecekte Endonezya halkına faydalı finansman sağlayabilmesi için yeşil finansmana öncelik vermeye devam edeceğini umuyorum” dedi.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde emin adımlarla hızla büyüdüklerini ifade eden ALAMI Group CEO’su Dima Djani; bu yolcukları sırasında aynı zamanda sürdürülebilir finansman, yenilenebilir enerji girişimleri, toplumu güçlendirme , tarım ve balıkçılık sektöründeki işletmelerin finansmana ulaşmasına katkı sağladıklarını; etik ve adil bir ekonomik sisteme katkı sağlamayı da şirket değerleri ile birleştirip, önceliklendirdiklerini dile getirdi. Bunlara ek olarak uzak bölgeler için güneş panellerinin kurulumu, öğrencilere burs sağlanması ve COVID-19 salgını sırasında ihtiyacı olanlar için ambulansların sağlanması gibi çeşitli programları da yoğun bir şekilde organize ettiklerinden bahsetti.

Etki raporunda aktarılan toplam finansman kullandırımının yüzde %14’üne tekabül eden 223,8 milyar IDR finansmanın %27’sini yenilebilir enerji ve enerji verimliliği, %1’ini sürdürülebilir tarım, %62’sini teminatsız düşük gelir grubu teşvik finansmanı ve %10’unu da sürdürülebilir balıkçılık gibi alanlara kanalize edilerek reel ekonomiye doğrudan katkı sağlaması oldukça dikkat çekti.

ALAMI Group, bünyesindeki ALAMI Enstitüsü ile finansal okuryazarlığın arttırılmasına yönelik faaliyetler ile de aşırı tüketim, finansal farkındalık, bilinçsiz ve gayri-resmi finansman kullanımın önüne geçilmesi, islami finansın anlaşılıp benimsenmesi üzerine de aktif çalışmalarının olduğunu aktardı. İnşa etmeye çalıştıkları ekosistemin çok kıymetli olduğunu, bünyesindeki tüm kuruluşlarla aynı amaca doğru ileryen bütüncül bir yaklaşım sergiledikleri vurgulandı. Geçen yıla göre finansman hacminde % 500 lük büyümelerinin kaynağının oluşturdukları ekosistemle birlikte inovatif, hızlı ürünlerin ihtiyaç sahiplerini kucaklaması, etik prensipleri ve sıfır NPL politikası ile yatırımcılarının güvenini kazanmaları olduğu ifade edildi.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.