KPMG Türkiye M&A ve 212 ekiplerinin iş birliğiyle hazırlanan “Türkiye’nin Girişim Ekosistemi Yatırımları” raporuna göre 2022 yılı ikinci çeyrek döneminde küresel çapta girişimlere yapılan yatırımlar yavaşlarken Türkiye 82 işlemle altın çağını yaşadı. Öyle ki 82 işlem ile tüm zamanların bir çeyrekte ulaşılabilen en yüksek işlem sayısı kaydedildi. İşlem hacmi bazında zirvede e-ticaret sağlayıcısı sektörü yer alırken en çok işlem et olarak yazılım) sektöründe görüldü.

Birçok ülke çok uzun yıllardır görmediği oranda bir enflasyonu deneyimliyor. Merkez bankasının agresif bir para politikası izlediği gözlemlenirken ABD’nin de teknik bir resesyona girdiği dikkat çekiyor. Haliyle tüm bu ekonomik gelişmeler küresel girişim dünyasını da etkiliyor.

Ancak şaşırtıcı olan şu ki KPMG Türkiye M&A ve 212 ekiplerinin iş birliğiyle hazırlanan ve 2022 yılının ikinci çeyreğini kapsayan “Türkiye’nin Girişim Ekosistemi Yatırımları” raporuna göre tüm ekonomik göstergelere rağmen Türkiye’nin girişim dünyası için başarılı bir dönemi geride bıraktık.

Hatta öyle ki 82 işlem ile tüm zamanların bir çeyrekte ulaşılabilen en yüksek işlem sayısı görüldü. Bunun temel nedeni, tohum yatırımlarının işlem adeti olarak bir önceki çeyreğe kıyasla neredeyse iki katı bir artış göstererek 61 işleme ulaşması oldu.

En fazla işlem sayısı 10 işlem ile SaaS (hizmet olarak yazılım) sektöründe görülürken 9 işlemle fintek ve 7 işlemle e-ticaret sağlayıcısı sektörleri öne çıkıyor.

E-ticaret sağlayıcısı sektörü dikkat çekiyor

İşlem hacmi açısında incelediğimizde en yüksek işlem hacmine sahip olan sektör e-ticaret sağlayıcısı (45,3 milyon dolar) olarak dikkat çekiyor. Bunu 40 milyon dolar ile ulaşım sektörü ve 10 milyon dolar ile SaaS dikeyleri izliyor.

Ayrıca işlem hacmi olarak en büyük olan 10 işlemin toplam hacmin yüzde 76’sına denk geldiği kaydediliyor. Son olarak, tohum yatırımları 139 milyon dolarlık işlem hacminin yüzde 38’ini oluşturarak en yüksek paya sahip olurken satın alma işlemleri yaklaşık yüzde 37’lik bir pay elde etti.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.