İslami finansın önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’ta çok küçük bir oyuncu olarak kalması muhtemel ancak fintek ve açık bankacılık sektörü canlandırabilir mi?

Geçen yılın sonunda, İngiltere merkezli İslami bankaların toplam varlıkları 5,7 milyar sterlindi ve bu, yerel varlıkların yüzde 0,1’inden azını temsil ediyordu. Küresel olarak, Birleşik Krallık bankaları toplam İslami bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 0,5’ini elinde tutuyor.

Birleşik Krallık hükümeti tarafından gerçekleştirilen iki sukuk ihracı (tahvilin İslami karşılığı) 750 milyon sterlin tutarındadır ve Birmingham merkezli Al Rayan Bank’ın konut ipoteğine dayalı sukuku 250 milyon sterlin ihraç etmiştir. İngiltere’de Bank of London ve Middle East plc, Gatehouse Bank ve QIB-UK dahil olmak üzere üç İslami banka daha var .

S&P Global Ratings’in son raporuna göre,  Birleşik Krallık’ta İslami Finans Hala Taramayı Öğreniyor, İslami finansın önümüzdeki birkaç yıl içinde Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler sektöründe önemli ilerlemeler kaydetmesi pek olası görünmüyor.

Rapor, endüstri ‘ geleneksel bankacılık çözümlerine kıyasla ve Şeriat ilkelerine uyumun ötesinde gerçek bir ekonomik katma değer’ gösterene kadar daha fazla ilgi beklemiyor.

Sessiz performans

Kıdemli direktör ve S&P İslami finansın küresel başkanı Dr Mohamed Damak , The Fintech Times’a şunları söyledi : “İslami finans, Birleşik Krallık’ta hala gelişmekte olan bir segment. Birleşik Krallık’taki İslami bankaların toplam varlıkları, 2021 yılı sonunda Birleşik Krallık bankacılık varlıklarının yüzde 0,1’inden daha azına katkıda bulundu ve Birleşik Krallık’ta listelenen kümülatif sukuk sayısının fazla olmasına rağmen, yalnızca üç sukuk ihracı gerçekleşti. Son yirmi yılda, 50 milyar doları aşan nominal bir tutar için 68 sukuka (vadesi gelmiş işlemler dahil) ulaştı.”

S&P, bu sessiz performansın İslami finansın Şeriat’a uygunluğunun yanı sıra sunduğu sınırlı ekonomik katma değerle açıklandığını öne sürüyor. Yine de fintek’in bazı ekonomik katma değerlerin kilidini açarak yardımcı olabileceğine inanıyor.

Damak, “Fintek, örneğin dijital sukuk ihracı için platformlar aracılığıyla sukuk ihracı sürecini basitleştirme imkanı sunabilir” diye açıklıyor. “Her iki taraftaki giriş bileti şu anda zahmetli olmaya devam ettiğinden, piyasayı daha küçük ihraççılar ve yatırımcılar için de açabilir.

“İslami fintek, hem perakende hem de KOBİ’ler için çeşitli tasarruf ve finansman ürünlerine daha uygun maliyetli bir şekilde erişimin kilidini açarak da yardımcı olabilir. Genç, teknoloji konusunda bilgili Müslüman müşterilerin varlığının bazı büyüme fırsatları sağlayabileceğine inanıyoruz.”

S&P , biri İngiltere merkezli bir İslami bankaya bağlı olan ve neo-bankacılıktan para yönetimine veya kitle fonlamasına kadar çeşitli faaliyetlerde bulunan birkaç İslami fintech kuruluşu hakkında rapor veriyor.

Açık bankacılık

IslamicMarkets.com tarafından yapılan ayrı bir araştırma, önde gelen İslami finans uzmanlarının çoğunun, sektörün önümüzdeki üç yıl içinde açık bankacılığın daha fazla kullanımına doğru hızla ilerlemesini beklediğini gösteriyor.

346 önde gelen İslami finans uzmanıyla yapılan Ağustos 2022 araştırması, İslami finans uzmanlarının yüzde 90’ının finansal kurumlar, hükümetler, fintek’ler ve diğer paydaşlar tarafından açık bankacılığın benimsenmesinin 2025 yılına kadar artacağına inandığını ve beşte neredeyse ikisinin önemli bir artış beklediğini belirledi.

Bu sektördeki açık bankacılığın büyümesi, kısmen daha fazla ve daha iyi düzenlemeler tarafından yönlendirilecek ve İslami finansta Vakıf, Zekat ve Sadaka gibi fintek yeniliklerinin daha fazla kullanılması anlamına gelecektir.

Ankete katılan İslami finans uzmanları, sektördeki açık bankacılığın temel faydasının, güçlü müşteri talebini karşılamak ve bankaların daha yenilikçi ürünler sunma yeteneği ile daha fazla seçenek sunmak olduğuna inanıyor.

Diğer avantajlar arasında, yeni dijital hizmetleri uygun ölçekte başlatmanın artan maliyetlerini yönetebilmek ve yeni gelir akışları oluşturmak için müşteri verilerinden para kazanmak için stratejiler geliştirmek yer alıyor. Açık bankacılığın büyümesi, kurumların raporlama verileri için daha yüksek şeffaflık sağlamak için düzenleyici gereklilikleri karşılamasını da sağlayacaktır.

Küresel İslami Finans Forumu 2022 başkanı Arsalaan Ahmed , “İslami finansta açık bankacılığın artan oranda benimsenmesi sektöre çok çeşitli faydalar sağlıyor ve araştırmalar İslami finans profesyonellerinin önümüzdeki üç yıl içinde sektörde hızlı gelişmeler beklediğini gösteriyor” diyor . (GIFF2022).

İslami finansta açık bankacılık ve açık finans konusunda daha fazla ve daha iyi düzenlemeye açık bir ihtiyaç var ve bu, güçlü bir ilerleme bekleyen İslami finans uzmanları tarafından kabul ediliyor.”

GIFF2022

Malezya İslami Bankacılık ve Finansal Kurumlar Birliği (AIBIM), Malezya Merkez Bankası ile ortaklaşa, 5 ve 6 Ekim tarihlerinde Kuala Lumpur’da Küresel İslami Finans Forumu 2022’ye ( GIFF2022 ) ev sahipliği yapıyor.

GIFF2022, İslami finansın küresel liderlik konumunu güçlendirmek için gerekli çalışmalar hakkında aktif bir söylem oluşturmayı hedefliyor. Önemli tartışmalar fintech, dijitalleşme, açık bankacılık ve gömülü finans gibi konular etrafında dönecek.

Kaynak: thefintechtimes

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.