Wahed, İslami robo-danışmanın kendisini tam hizmet veren bir İslami fintek şirketi olarak kurma yolculuğunda bir başka adım olan küresel hisse senedi finansman platformunu resmen başlattı.

WahedX platformu, 2021’de başlatılan ve Wahed’in bir yan kuruluşu haline gelen Maydan Capital’in tekrarıdır. WahedX, perakende, akredite ve sofistike yatırımcıları doğrudan erken aşamadaki ve büyüyen dijital işletmelerdeki onaylanmış hisse senedi tekliflerine bağlamayı amaçlamaktadır.

Maydan Capital’in yeniden markalaşması, “Wahed ile olan uyumumuzu daha yakından temsil etme ve yatırımcılara birden fazla varlık sınıfında kaliteli yatırım fırsatları sunma konusundaki birleşik taahhüdümüzü sergileme ihtiyacı” tarafından yönlendiriliyor.

WahedX, daha önce Şeriat bankacılığı kapasitesinde JPMorgan ve UBS gibi şirketlere bağlı olan kıdemli bir İslami bankacı olan CEO Safdar Alam tarafından yönetilmeye devam ediyor. Safdar ayrıca Wahed’in İngiltere danışma kurulunda yer alıyor.
WahedX’in resmi lansmanı, New York merkezli fintek şirketinin Helal dijital yatırım yönetimi görevinin ötesine geçme tutkusunun altını çiziyor. 2020’nin sonunda Wahed, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu dahil olmak üzere diğer pazarlara açılmadan önce İngiltere’den başlayarak dijital banka hesapları ve banka kartları da dahil olmak üzere Şeriat uyumlu bankacılık ürünleri sunma planının bir parçası olarak, Safdar’ı kurucu ortak olarak sayan İngiltere merkezli bir İslami bankacılık girişimi olan Niyah’ı satın aldığını doğruladı.

2015 yılında kurulan Wahed, İslami robo-danışmanlık hizmetleri sunan en eski şirketlerden biriydi. ABD’den başlayarak, Malezya, İngiltere ve Bahreyn de dahil olmak üzere dokuz yargı bölgesinde düzenleyici lisansları güvence altına almaya gitti ve 300.000’den fazla müşteri tabanı oluşturdu.

Kaynak: Ifnfintech

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.