Heyet, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Teşkilatı’ndan (AAOIFI) AAOIFI Genel Sekreteri ve AAOIFI Yönetişim ve Etik Kurulu Başkanı başkanlığındaki resmi bir heyet, İstanbul ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki diğer paydaşların yanı sıra önemli düzenleyici ve denetleyici kurumlarla çok sayıda stratejik toplantı gerçekleştirdi. Ziyaret, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) tarafından desteklenmiş ve kolaylaştırılmıştır.

AAOIFI heyeti, BDDK İkinci Başkanı Dr. Yakup Asarkaya, CBFO Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın ve ekibi ile bir araya geldi. Ayrıca heyet, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener ve ekibi ile verimli görüşmeler gerçekleştirmiştir. AAOIFI son olarak IPRSA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yusuf Dinç ile İstanbul’daki ofisinde bir araya geldi.

Toplantılar, AAOIFI ile Türkiye’deki kilit paydaşlar arasındaki karşılıklı çıkar alanlarında stratejik bağların güçlendirilmesini amaçlıyor. Toplantılarda ayrıca, Türkiye’de katılım finansmanı sektörünün geliştirilmesine yönelik ihtiyaç ve ilginin karşılanması ve standartların ve uygulamaların Türk meslektaşları ile uyumlaştırılmasını teşvik etmek için girişimler ele alındı.

Türkiye’ye yapılan başarılı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren AAOIFI Genel Sekreteri Ömer Mustafa Ansari: “AAOIFI olarak, TKBB’ye Türkiye’deki destekleri, işbirliği ve misafirperverlikleri için teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin küresel katılım finansmanı sektöründe en büyük pazarlardan biri olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz ve sektörün gelişimi için her iki yolu da öğrenmek için keşfedilmemiş çok fazla alan var. Bu ziyaretin gelecekte daha birçok işbirliği, sinerji ve uyumlu endüstri uygulamaları için kapılar açacağından eminiz.”

Ziyaretin bir parçası olarak AAOIFI ayrıca “Sendikasyon Finansmanı” ile ilgili teşhir taslağının kamuya açık bir oturumunu gerçekleştirdi ve AAOIFI Yönetişim ve Etik Kurulu’nun (AGEB) 27. toplantısını TKBB tesislerinde gerçekleştirdi.

Henüz Yayınlanmış Bir Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.